Czy pszczelarz śledzi pszczoły??️‍♀️?

Wiele osób pyta nas skąd wiadomo, że to jest miód mniszkowy, lipowy czy gryczany? Przecież nikt nie śledzi pszczół, ani nie może powiedzieć im żeby zbierały nektar tylko i wyłącznie z danego rodzaju kwiatów.

Trudno się z tym nie zgodzić. Myślę, że żaden pszczelarz ich nie śledzi, ale wie jaki rodzaj miodu udało się pozyskać. ???

Odmianę miodów mnożna sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Jak? Sprawdź poniżej. ?

By dokładnie określić przynależność odmianową miodów, ocenia się jakiego gatunku pyłku najwięcej jest w danej partii poprzez wykonanie badań mikroskopowych. Normy określają, ile procent danego pyłu musi zawierać potoka, by można było sklasyfikować miód jako odmianowy, np. gryczany, mniszkowy i wrzosowy. Dla tych odmian zawartość pyłku w miodzie tych kwiatów wynosi 45%, natomiast dla miody lipowego norma ta wynosi 20%. Reszta pyłków może być innego pochodzenia. Zazwyczaj jednak okazuje się, że zawartość pyłków danej rośliny może sięgać nawet 90%.

Podsumowując. Mód określamy jako odmianowy (mniszkowy lipowy, gryczany itp.) poprzez ustalenie ilość pyłków kwiatów zawartych w danej partii miodów. Duży wpływ na smak miodu oraz jego intensywność ma położenie pasieki. To w jakim regionie znajduje się pasieka, jaka roślinność rośnie w przeważającej ilości w jej pobliżu i czy teren wokół jest uprzemysłowiony .

A ty jaki rodzaj miodu lubisz najbardziej? Proszę daj znać w komentarzu. ❤️❤️❤️

Zapraszam cię do polubienia i obserwacji strony na Facebooku @niechwiadowicz.pasiekaekobor i Instagramie @pasiekaekobor. Dowiesz się wielu interesujących informacji o miodach, ale również będziesz na bieżąco z promocjami i nowościami z naszej pasieki. ?

#cudanatury
#prostoznatury
#pasiekaekobor
#wzgodzieznatura
#czywieszze

Menu